All deleted tweets from politicians

Премиерот @o_spasovski се сретна со Местерхази, в.д. претседател со Парламентарното собрание на НАТО. Истакнато е дека НАТО Алијансата во Северна Македонија гледа активен и кредибилен партнер и фактор на стабилност во регионот и Западен Балкан. ➡️vlada.mk/node/20236 https://t.co/q8dBJgdelN

Премиерот @o_spasovski ги повика пратениците во Парламентот да преземат одговорност да биде усвоен Законот за јавно обвинителство - за иднината на Северна Македонија како членка на ЕУ и за гарантирање на правда за секого во нашата држава. ➡️ vlada.mk/node/20105

Пријателот на Македонија, премиерот на Шпанија, Педро Санчез побара од Парламентот протоколот да биде ратификуван по итна постапка имајќи предвид дека Шпанија е последна од 29-те членки на НАТО што тоа го нема направено, пренесува шпанската новинска агенција ЕФЕ.

Премиерот Спасовски оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј. Премиерот се заблагодари за континуираната поддршка од Обединетото Кралство, и изрази увереност дека 🇲🇰и🇬🇧 ќе ја продолжат соработката како партнери и сојузници. vlada.mk/node/20010

Премиерот Заев оствари средба со еврокомесарот Верхејли. Европската комисија силно поддржува отворање на преговорите, ЕУ работи на усогласување на ставовите за процесот на проширување, што ќе овозможи брза и позитивна одлука за Северна Македонија. vlada.mk/node/19831

Премиерот на Чешка Република, Андреј Бабиш истакна дека Чешка ќе ја продолжи поддршката за евроатлантските аспирации и ќе ја зајакне економската соработка со Северна Македонија, како со земја партнер и сојузник во НАТО. vlada.mk/node/19815 https://t.co/nyOwPImoEh

RT @VladaMK: Се интензивираат економската соработка, трговската размена и инвестициите меѓу Северна Македонија и Грција. Премиерот @Zoran_Zaev 🇲🇰 и МНР @NikosDendias 🇬🇷 на денешната средба разговараа за поддршката што ја добиваме на патот на евроатлантските интеграции. vlada.mk/node/19615

Премиерот Заев истакна дека средбата со претставниците на децата од нашата земја е за да разговараме, да ги слушнеме сугестиите, идеите и предлозите за темите што ги интересираат и засегаат децата и потврди дека ќе се побараат решенија. vlada.mk/node/19558

Премиерот @Zoran_Zaev и финската министерка за внатрешни работи @MariaOhisalo: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Северна Македонија. 🇲🇰🇫🇮 vlada.mk/node/19524

Премиерот Заев се сретна со претставници на Одборот на директори на Македонија2025. На средбата дијаспората ги поздрави храбрите чекори што ги отворија интеграциските процеси на нашата земја. Оценето е дека со тоа се отворени можности за поинтензивен економски развој. https://t.co/gNhKthYzSC